Czarno biała i w kolorze - book

Recenzje książek

HANYA YANAGIHARA - "MAŁE ŻYCIE"

male zycie3.jpg

Hanya Yanagihara –  Amerykańska pisarka i dziennikarka. Jej rodzina pochodzi z Hawajów, Yanagihara urodziła się w 1975 r. w Los Angeles, od lat mieszka w Nowym Jorku. Karierę rozpoczynała jako redaktorka w wydawnictwach, przez wiele lat współpracowała z luksusowym pismem „Conde Nast Traveler”, a obecnie jest wicenaczelną magazynu „T: The New York Times Style Magazine”. Jej debiutancka powieść, „The People in the Trees", ukazała się w 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje. Wydana w 2015 roku powieść, „A Little Life" (Małe życie) stała się bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.

(…) „powieść „Małe życie" dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek." - The Wall Street Journal

 

Autor: Hanya Yanagihara

Wydawnictwo: W.A.B.

Ilość stron: 816

Data premiery: 27 kwietnia 2016

ISBN: 9788328026483

Kategoria: literatura współczesna

 

O KSIĄŻCE/FABUŁA – Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników. Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

 

Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

 

Powieść Małe życie w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.”

 

 

RECENZJA/REFLEKSJA

Jakiś czas temu przeczytałam „Małe życie” ale wciąż dokładnie pamiętam opisany w tej książce ból i cierpienia. Niełatwo się czyta tę książkę ale jest napisana, wybitnie, pod wieloma względami. Szczegółowe opisanie kilkudziesięciu lat z życia przyjaciół naprawdę robi wrażenie, nie tylko ze względu na czas ale zwłaszcza ze względu na uczucia międzyludzkie. Różne. Zwłaszcza te trudne. Słowami, kluczami, do tej książki są: przyjaźń, homoseksualizm, ból, choroba, kalectwo, Nowy Jork, samookaleczenie. To wszystko razem, przenika się w tej książce i z każdym kolejnym dokładnie opisanym obrazem, pochłania w coraz głębszą i smutniejszą refleksję. Studiowanie bólu głównego bohatera i przyglądanie się tej długiej drodze kilku przyjaciół, wzrusza pozytywnie ale i dotyka boleśnie. Ta powieść jest szczególnie uduchowiona, czytając ma się ochotę zapisywać a potem czytać kolejny raz jej fragmenty. Poniżej kilka cytatów z bloga obok. Polecam przeczytać http://czytac-nie-czytac.blogspot.com/2016/08/o-ksiazce-mae-zycie-hanya-yanagihara.html

 

Był taki okres – przynajmniej miałeś nadzieję, że był – z każdym obrazem czy projektem, kiedy życie twojego dzieła stawało się dla ciebie realniejsze od codziennego życia, kiedy będąc gdziekolwiek, myślałeś tylko o powrocie do pracowni, kiedy nieświadomie usypywałeś na knajpianym stoliku kopczyk soli i kreśliłeś na nim wątki, wzory i plany, a białe ziarnka przelewały się niczym muł rzeczny pod opuszką twojego palca.

==========

dni wymykały mu się niezamieszkane.

==========

bo za każdego, kto sprawi mu zawód, ma przynajmniej jedną osobę, która go nigdy nie zawiedzie

==========

Kiedyś myślał, że nie mówiąc, kim jest, sprawia, że staje się bardziej znośny, mniej obcy. Ale teraz właśnie to, czego nie mówi, czyni go obcym, obiektem współczucia, a nawet podejrzliwości.

==========

…bycie przesuwanym przez dni raczej niż samodzielne ich pokonywanie.

==========

miał wrażenie, że rosną mu nowe organy – drugie serce, drugi mózg – aby pomieścić nadmiar uczuć, cud jego życia.

==========

 

„Małe życie” to wzruszająca i smutna książka, wartościowa ale bez szczęśliwego zakończenia. Drugi raz jej nie przeczytam ale zapamiętam ją dokładnie. Polecam wszystkim bez wyjątku. Naprawdę warto poznać historię tych kilku przyjaciół. Jestem przekonana że na podstawie książki powstanie kiedyś film, serial być może. Na pewno chętnie obejrzę. POLECAM Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, niech się nie waha. Warto wziąć z tej skomplikowanej historii, coś dla siebie. Książka zaskakuje i uświadamia w sposób wielowymiarowy. Jest momentami ciężka w swej narracji ale zarazem tak przenikliwa i psychologiczna, że ta podróż w głąb męskiego świata i dramatu, jest czymś ważnym, istotnym i pięknym. Różnie można interpretować jej treść… lecz z pewnością, to książka z wysokiej półki literackiej. Książka o której wciąż się wiele mówi i pisze. Jestem pewna że jeszcze długo będzie wzbudzać zainteresowanie wśród czytelników. WARTO PRZECZYTAĆ :) 

 

M Z CYTAT.jpg