Czarno biała i w kolorze - book

Recenzje książek

JANUSZ L. WIŚNIEWSKI - "EKSPLOZJE"

eksplozje.jpg

JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI Naukowiec i pisarz polski, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka). Rybak dalekomorski, magister fizyki, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii (program komputerowy jego autorstwa stosuje większość najważniejszych firm chemicznych w świecie). Naukowiec i pisarz. Debiutancka "Samotność w Sieci" stała się w Polsce i w Rosji kultowym bestsellerem, została sfilmowana i przetłumaczona na wiele języków. Autor zbioru opowiadań "Zespoły napięć", "powieści Los powtórzony", tomików esejów "Intymna teoria względności", "Molekuły emocji", "Sceny z życia za ścianą", "Czy mężczyźni są światu potrzebni?", "Zbliżenia", oraz naukowej bajki dla dzieci "W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa". Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści epistolograficzne: "188 dni i nocy" oraz "Między wierszami". Większość jego książek trafiła na listy bestsellerów. Ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny. Obecnie mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem. Na swojej stronie internetowej pisze: :Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies".

 

Autor: Janusz Leon Wiśniewski i inni...

Wydawnictwo: Wielka Litera

Ilość stron: 347

Data premiery: 1 luty 2017

ISBN: 9788380321403

Kategoria: Literatura współczesna

 

O KSIĄŻCE – Ekskluzywny literacki podarunek dla wszystkich kobiet. Takiego pojedynku jeszcze nie było. Autor, który wie, jak mówić o kobietach i ośmiu wrażliwych mężczyzn, którzy weszli z nim w dialog: Tomasz Jastrun, Daniel Odija, A J Gabryel, Alek Rogoziński, Igor Brejdygant, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan.

 

Opowiadania Janusza L. Wiśniewskiego i osiem zaskakujących na nie odpowiedzi. Kontynuacja bestsellerowych Kulminacji i tym razem zaskoczy czytelniczki. Przede wszystkim tym, w jaki sposób nowi autorzy opowiedzieli historie, które znaleźli w opowiadaniach Wiśniewskiego. Te same literackie bohaterki stają się zupełnie innymi osobami, ich sekrety, czasem jedynie zarysowane w opowiadaniach Janusza Wiśniewskiego, stają się pretekstem do ciągu kolejnych zazębiających się opowieści. Z tej niecodziennej reakcji łańcuchowej zrodziła się opowieść, która przypomina nam, co kiedyś czuliśmy, co nadal przeżywamy i czego ciągle pragniemy.

 

 

RECENZJA/REFLEKSJA - „Eksplozje” J.L. Wiśniewskiego to zbiór 16-stu opowiadań o głębi i powierzchowności naszego ludzkiego ja. O tym co się nam zdarza lub zdarzyć się może. O mężczyźnie i kobiecie.  O tak różniącym się ja. Ten zbiór to duże spektrum emocjonalne i uczuciowe. Mała dawka erotyki i całkiem spora dawka bólu egzystencjalnego, głodu a czasem beznadziei. Mocna jest treść tej książki - momentami wręcz drapieżnie drażniąca – to zestaw szczęścia i smutku w połączeniu z indywidualnym losem i walką opisywanego bohatera. Opowiadane historie, są momentami delikatne i czułe, a momentami bardzo gorzkie. Różne emocje i myśli wywołuje ta książka - skrajnie różne - czytając, każdy, będzie reagował no to co w niej, inaczej. Jakie wrażenie na mnie zrobiła ta książka? Dobre. Mimo że jej treść jest pełna goryczy. Dlaczego? Myślę, że takie historie poruszają najbardziej. Prowokują każdego w innym sensie i kierunku. Dotykają zakamarków duszy i jej sekretów. Dotykają wielu niespełnionych marzeń i chceń. Dotykają ludzkich rozczarowań i rozpaczy. Dotykają tego, co bezpośrednio lub pośrednio dotyczy każdego z nas. Książka jest kontynuacją wcześniej wydanych „Kulminacji”, kiedy zaczęłam czytać „Eksplozje” wiedziałam, że będę również chciała „dotknąć słów” napisanych przez kobiety. Dlaczego? Z czysto psychologicznego punktu widzenia. Co mieli do powiedzenia i przekazania panowie - już wiem - teraz chcę to porównać z tym co zostało stworzone przez kobiety. Przeczytam. Panowie są ujmujący, wiele z tych opowiadań zaskakuje i zastanawia - J.L. Wiśniewski „Cykle zamknięte” vel A.J. Gabryel „Zła kobieta” – obaj panowie, pod wieloma względami, idealnie się „dopasowali” interesująco „razem zagrali”. Podobało mi się w tym: przekaz i forma, styl i uczucia, pewien charakter i „coś jeszcze”. Jestem jednak pewna, że każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś innego i kogoś innego. Zawsze jest własna interpretacja i odbiór. Czasem wzrusza nas w książkach, to, czego sami nie doświadczyliśmy, a czasem, to, czego nawet doświadczyć byśmy nie chcieli, a czasem czytamy jakby o sobie, jakby o kimś bliskim. Nieustająco ciekawi nas inny człowiek, jego przeżycia, doświadczenie i serce. Ciekawi nas życie, miłość, nasze fascynacje i poszukiwania. Jesteśmy do siebie podobni, jednak tak różnie możemy czuć, to, co się dzieje w rzeczywistości, zwłaszcza w tej wspólnej rzeczywistości (formalnego lub nieformalnego związku) Tak różne bywają powody naszych zachowań, tak różne bywają nasze cele i tak różnie los układa to „co za chwilę” mimo naszego „chcę i staram się”. Ta książka pokazuje dwa ludzkie oblicza: pozytywne i negatywne. Pokazuje też, to, co jest pomiędzy tym. Pokazuje „to coś”, co może być wielce istotne. To są krótkie opowiadania o wielu odcieniach miłości ale i o zdradzie w tak różnym sensie. To cykl opowieści do głębszych refleksji: o tym, o czym aż do końca, namiętnie będziemy myśleć i czego nieustająco będziemy chcieć… BARDZO POLECAM.

Tak to widzę i rozumiem – JA –  lecz każdy może inaczej…

 

P.S. Wszystkie opowiadania i ich autorów bardzo-bardzo doceniam. Czuć W TYM LITERACKIM WYZWANIU dobrą jakość i wysoką wartość słowa. Książkę przeczytałam w jeden dzień. To chyba najlepsza rekomendacja.

 

zdjęcia 2.jpg

zdjęcia 1.jpg